[Rozmiar: 9595 bajtów]

strona główna strona główna
rybki rybki
rośliny rośliny
galeria galeria
forum forum
[Rozmiar: 938 bajtów]
[Rozmiar: 722 bajtów] strona główna [Rozmiar: 722 bajtów] rybki [Rozmiar: 722 bajtów] rośliny [Rozmiar: 722 bajtów] akwarium [Rozmiar: 722 bajtów] pielęgnacja [Rozmiar: 722 bajtów] artykuły [Rozmiar: 722 bajtów] galeria [Rozmiar: 722 bajtów] forum [Rozmiar: 722 bajtów] [Rozmiar: 722 bajtów] strona główna [Rozmiar: 722 bajtów] rybki [Rozmiar: 722 bajtów] rośliny [Rozmiar: 722 bajtów] akwarium [Rozmiar: 722 bajtów] pielęgnacja [Rozmiar: 722 bajtów] artykuły [Rozmiar: 722 bajtów] galeria [Rozmiar: 722 bajtów] forum [Rozmiar: 722 bajtów]

Założenie akwarium (cz.2)

3.Przygotowanie zbiornika

Jeśli już mamy zbiornik i wybrane rybki, należy je odpowiednio przygotować na wpuszczenie naszych pociech. Najlepiej wszystko sobie zaplanować na kartce papieru, wyrysować mapę dna, na którym w odpowiednim miejscu układamy warstwę kamyczków, kamienie i inne elementy, umieszczamy rośliny, itd. Najpierw należy dokładnie umyć akwarium, szczególnie jeśli było wcześniej używane. Potem umieścić stabilnie na przeznaczonym do tego miejscu. Teraz możemy urządzić zawartość wnętrza, pamiętając że ma to być jak najwierniejsze oddanie wyglądu głębin, oraz element dekoracyjny. Dobrze jest też, gdy znamy wygląd dna w ojczystym kraju naszych ryb, np. skaliste dno w jeziorze Tanganika i w ten sposób urządzamy je w akwarium. Jest to oczywiście trudniejsze, ale jednocześnie wygląda profesjonalnie. Hodowla ma wtedy większe walory edukacyjne. Starajmy się też ukrywać osprzęt taki jak grzałki, napowietrzacze, filtry aby nie psuły wyglądu. W większym zbiorniku jest to łatwiejsze. Ważne jest, aby kompletnie urządzony zbiornik przykryć szybką. Zapobiega to wyskakiwaniu ryb (co zdarza się dość często! ) oraz pokrywaniu powierzchni wody kurzem. Szczelne przykrycie ogranicza też wyparowywanie wody, lecz wtedy musi być zapewniony dopływ świeżego powietrza przez napowietrzacz lub filtr.

Piasek najlepiej kupić w sklepie zoologicznym, najczęściej jest gruboziarnisty i korzenie roślin mają w nim dobry dostęp do tlenu. Może też być żwir ze żwirowni, ale nie może być zbyt drobny i zawierać gliny, gdyż korzenie będą w takim gnić. Piasek należy dokładnie umyć tak, aby woda po jego wzruszeniu była kryształowo czysta. W akwariach, w których rośliny odgrywają sporą rolę (SA, Azja) lepsze będą tzw. kamyczki akwarystyczne, o ziarnistości od kilku do kilkunastu milimetrów. Za to w "Malawi" czy "Tanganice" lepiej dać drobniejszy żwir.

Kamienie powinny być gładkie, bez świecących punktów. Do akwariów ogólnych, z wodą miękką do średnio twardej i lekko kwaśną lub obojętną mogą być najczęściej granity, sjenity, bazalt i piaskowiec. Jednak najlepiej wcześniej zrobić test ich wpływu na wodę (np. w misce) czy przez kilka dni np. nie podnoszą pH. Do biotopów Tanganiki i Malawi mogą być również wapienie, które znacznie mogą podnieść pH wody, a w połączeniu z piaskowcami mogą mieć wpływ stabilizacyjny na parametry wody. Tutaj też jednak należy być ostrożnym i kontrolować parametry wody. Konstrukcje kamienne nadają się głównie jako kryjówki i podnoszą walory dekoracyjne. Można z nich tworzyć groty sklejając je odpowiednim wodoodpornym klejem lub po prostu silikonem akwarystycznym, który świetnie trzyma. Układać lepiej na warstwie piasku, a nie bezpośrednio na szybie.

Korzenie to bardzo atrakcyjny element, ale trudny do przygotowania. Czasem można kupić je w sklepie, ale lepiej żeby było to sprawdzone źródło. Korzenie muszą być martwe, całkowicie okorowane. Najlepiej z wierzby lub olchy, ew. dębu pochodzące z płynącej, czystej wody. Przed umieszczeniem ich w akwarium trzeba je wygotować w nasyconym roztworze soli kuchennej przez kilkadziesiąt minut ! W tym czasie muszą być całe zanurzone. Gotować należy w emaliowanych garnkach. Następnie korzeń musi moczyć się w zimnej wodzie, często zmienianej przez tydzień. Dopiero wtedy można go umieścić w akwarium. Należy jednak uważać i usunąć go jeśli zaczyna gnić lub jeśli ryby zaczynają się źle czuć. Korzenie mają wpływ na pH wody - mogą je obniżać! Jak bardzo zależy od parametrów pozostałych wody oraz konkretnego korzenia. Dlatego nie zalecane są do biotopów o wodzie z pH zasadowym. Wydzielają też garbniki, wielce wskazane np. biotopach Ameryki Południowej czy Azji.

Łupina orzecha kokosowego jest bardzo dobrą kryjówką i łatwiejszą do przygotowania. Wystarczy ją wyczyścić, wygotować i umieścić. Ulubiona dekoracja zbrojników.

Urządzenia techniczne są niezbędne zwłaszcza w hodowli ryb tropikalnych, kiedy niedopuszczalne jest obniżenie temperatury poniżej 20'C. Ich stosowanie uzależnione jest przede wszystkim od ilości ryb, które chcemy trzymać w danej wielkości zbiorniku. Jeśli prawidłowo urządzimy akwarium i dobrze będziemy się nim zajmować, oraz gdy na 10cm rybę będzie przypadać ok.20l wody to można zrezygnować nawet z napowietrzania (oczywiście musi być dobre nasłonecznienie dla roślin). Przeważnie jednak wskazany jest filtr lub napowietrzacz. Również polecane jest dodatkowe oświetlenie, zwłaszcza zimą.

Grzałka musi być odpowiednio dobrana do wielkości zbiornika i temperatury w pokoju.Pamiętajmy również, że przykryte akwarium lepiej zatrzymuje ciepło! Niewątpliwie lepszym i wygodniejszym (ale niestety droższym) rozwiązaniem jest grzałka z wbudowanym termoregulatorem. Jest też możliwość dokupienia takiego urządzenia do posiadanej już grzałki (jego cena od.20-30 zł). Można wtedy ustalić zadaną temperaturę, a czujnik będzie "pilnował" za nas, aby była ona stała. Warto jednak dla niektórych gatunków ryb obniżać nieco temperaturę (o 1-3 stopnie) na noc, tak jak odbywa się to w ich naturalnym środowisku. Dotyczy to głównie ryb mieszkających w płytkich zbiornikach, mocno nasłonecznionych za dnia.



< 1, 2, 3, 4 >