|
strona główna
rybki
rośliny
akwarium
pielęgnacja
artykuły
galeria
forum
|
|
|
|
|
Założenie akwarium
1.Zbiornik i miejsce
To chyba najtrudniejsza decyzja, ponieważ z jednej strony od tego zależy charakter naszej hodowli, z drugiej natomiast ogranicza nas miejsce w domu, czas na pielęgnację, oraz budżet. Z reguły im większy zbiornik, tym łatwiej w nim utrzymać równowagę biologiczną. Jednocześnie wzrasta koszt ogrzewania i oświetlenia. Najlepiej wypośrodkować pomiędzy chęciami a warunkami. Trzeba pamiętać, że niektórych gatunków ryb nie można trzymać w małych akwariach (patrz punkt 2).
Przy wyborze miejsca trzeba zadbać o to, aby zbiornik stał stabilnie, oraz był dostępny dla obserwacji i prac pielęgnacyjnych. Najlepiej też gdy istnieje dość dobre naturalne oświetlenie (nie za mocne), w przeciwnym wypadku należy zapewnić silne światło sztuczne.
Obecnie spotyka się przede wszystkim akwaria klejone, kiedyś dominowały ramowe. Zbiornik klejony najlepiej kupić w sklepie akwarystycznym, ale można też wykonać go samemu. Wystarczy mieć trochę zdolności manualnych, zamówić szyby odpowiedniej grubości, oraz klej silikonowy do szyb.
Może przydać się programik do obliczania pojemności akwarium: AntuAkwa
2.Wybór ryb
To, jakimi rybkami będziemy się opiekować i jakie codziennie obserwować jest chyba najważniejsze. Trzeba pamiętać, że świat ryb jest bardzo zróżnicowany, w akwariach hoduje się kilkaset zarówno słodkowodnych jak i morskich gatunków, które mogą się bardzo różnić rozmiarem, wyglądem, zachowaniem i co najważniejsze - wymaganiami. Częstym błędem początkujących jest kupowanie ryb, które się po prostu podobają, a sprzedawca rzadko uprzedza klienta o ich specyficznych upodobaniach. W ten sposób np. kupując agresywne pielęgnice do akwarium wielogatunkowego można doznać wielu przykrych wrażeń. Przed wybraniem się więc do sklepu zoologicznego najlepiej mieć już sprecyzowane gatunki. Możemy wybrać rybki, które nie wymagają troskliwej opieki i będziemy traktować je po prostu jako ozdobę w domu, np. z rodziny piękniczkowatych, karpiowatych lub labiryntowych. Jeśli jednak zainteresuje nas ten wodny świat i chcemy bliżej poznać reguły w nim panujące to proponuję zbiornik jednogatunkowy z np. pielęgnicami, labiryntowymi, lub innymi rodzinami. Wtedy dość łatwo je rozmnożyć co gwarantuje nam niezapomniane wrażenia.
Najlepiej zasięgnąć porady u doświadczonego hodowcy, z dobrej książki lub też z naszego działu "ryby". Rybki możemy również złowić w krajowych zbiornikach (obowiązuje wtedy przymusowa kwarantanna i ew. leczenie pasożytów), np. cierniki, kozy, ślizy, różanki a nawet małe karasie. Jednak wtedy należy pamiętać, że nie można przekroczyć do pewnego stopnia temperatury wody. Dlatego nie nadają się do mocno ogrzewanych mieszkań w bloku.
Młode ryby lepiej przyzwyczajają się do nowego otoczenia i innych osobników, więc takie powinniśmy wybierać. Oczywiście nie mogą też być zbyt młode !
Bardzo ważne jest by były one zdrowe, gdyż często w sklepach można znaleźć osobniki w złym stanie, a nawet martwe! Musimy zwrócić uwagę, aby oddychały spokojnie, miały czyste płetwy bez nalotu, kompletne łuski, czystą skórę, aby prosto pływały ( są wyjątki np. ukośnik ozdobny pływa ukośnie), miały gładki lub lekko wypukły brzuszek a nie wklęsły, nie drgały, ani nie leżały na dnie jeśli nie są to ryby denne, nie mogą się też ocierać o różne przedmioty.
< 1, 2, 3, 4>
|