[Rozmiar: 9595 bajtów]

strona główna strona główna
rybki rybki
rośliny rośliny
galeria galeria
forum forum
[Rozmiar: 938 bajtów]
[Rozmiar: 722 bajtów] strona główna [Rozmiar: 722 bajtów] rybki [Rozmiar: 722 bajtów] rośliny [Rozmiar: 722 bajtów] akwarium [Rozmiar: 722 bajtów] pielęgnacja [Rozmiar: 722 bajtów] artykuły [Rozmiar: 722 bajtów] galeria [Rozmiar: 722 bajtów] forum [Rozmiar: 722 bajtów] [Rozmiar: 722 bajtów] strona główna [Rozmiar: 722 bajtów] rybki [Rozmiar: 722 bajtów] rośliny [Rozmiar: 722 bajtów] akwarium [Rozmiar: 722 bajtów] pielęgnacja [Rozmiar: 722 bajtów] artykuły [Rozmiar: 722 bajtów] galeria [Rozmiar: 722 bajtów] forum [Rozmiar: 722 bajtów]

Jak zapewnić naszym podopiecznym dobre warunki w akwarium .

[Rozmiar: 63606 bajtów]

Poszczególne gatunki ryb i roślin rozwijają się najlepiej w ścisłym przedziale temperatury, oraz określonych właściwościach chemicznych wody. Spotyka się jednak różny stopień tolerancji tych parametrów. Najważniejsza jest temperatura. Niemal wszystkie ryby tropikalne nie znoszą ciepłoty poniżej 20oC, a wiele z nich przy mniejszej wartości ginie. Dlatego ważne jest wyposażenie w dobrej jakości grzałkę i najlepiej termoregulator.

Przykład ładnie urządzonego zbiornika Jak zapewnić właściwe środowisko do życia dla naszych ryb przede wszystkim podpowiada ich pochodzenie geograficzne. Pewnym wyjątkiem są niektóre popularne gatunki hodowane od wielu dziesiątek lat w akwariach, jak np. złote rybki, gupiki, mieczyki czy wielkopłetwy, które przez setki pokoleń przystosowały się do bardzo zmiennych właściwości wody i czują się dobrze w szerokim ich zakresie (ale bez przesady). Inne z kolei ze względu na naturalną zmienność składu chemicznego wody oraz temperatury w swojej ojczyźnie, są również na nie odporne, np. niektóre australijskie tęczanki.

Trzeba pamiętać, że prawie nigdy nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej wody jaka istnieje w naturze, ale na szczęście ryby są zwykle mniej lub bardziej "tolerancyjne". Chcąc zapewnić im jak najlepsze warunki do poprawnego rozwoju wzrostu i utrzymania zdrowia należy starać się poza utrzymaniem czystości w akwarium upodobnić wodę w nim do tej, jaka występuje w środowisku naturalnym hodowanych przez nas organizmów.

Najprostszym i chyba najbardziej polecanym sposobem jest zbadanie naszej wody wodociągowej i dobranie obsady ryb, które mają najbliższe wymagania odnośnie składu chemicznego. Unikniemy wtedy czaso i pracochłonnych, kosztownych zabiegów, mając jednocześnie możliwość stałego podmieniania części wody (co pomaga w utrzymaniu niskiego poziomu szkodliwych azotanów) po prostu odstałą "kranówką".

< 1, 2, 3 >