|
strona główna
rybki
rośliny
akwarium
pielęgnacja
artykuły
galeria
forum
|
|
|
|
|
Jak zapewnić naszym podopiecznym dobre warunki w akwarium . (cz. 2)
Do zbadania parametrów wody mogą posłużyć rozmaite testy dostępne w sklepach akwarystycznych, jak również urządzenia elektroniczne (niestety drogie). Aby uniknąć kosztów można sprawdzić, czy informacji o składzie chemicznym może nam udzielić dostawca (wodociągi). Jednak testy chemiczne o zupełnie wystarczającej dokładności można kupić nawet w cenie poniżej 5 zł/opakowanie starczające na kilkanaście pomiarów.
Gdy już wiemy jaką posiadamy wodę, dobieramy do niej odpowiednie gatunki ryb. Trzeba pamiętać, że wiele z nich jesteśmy w stanie utrzymać w środowisku zupełnie innym niż tego wymagają, ale wtedy często niemożliwe będzie ich rozmnożenie. Tak jest np. z neonami Innesa - mogą żyć nawet w dość twardej i zasadowej wodzie, ale nigdy się w niej skutecznie nie rozmnożą. U innych gatunków niewłaściwa woda powoduje ograniczony wzrost i złą kondycję. Dlatego unikajmy takiego rozwiązania.
Mając już dopasowaną wodę do naszych potrzeb stajemy przed o wiele trudniejszym zadaniem - utrzymaniem wszystkich parametrów, na których nam zależy. Prawdziwą sztuką jest takie ustalenie równowagi biologicznej w akwarium, aby twardość, kwasowość oraz ilość niepożądanych substancji była mniej-więcej stała, a równocześnie nasycenie tlenem wysokie. Prawdziwy akwarysta powinien umieć tego dokonać jak najbardziej naturalnymi metodami. Oczywiście jesteśmy raczej skazani na urządzenia typu grzałka, termometr (chociaż jest spora grupa ryb zimnowodnych, np. kardynałek, ciernik, koza, itd.), często napowietrzacz, ale preparaty chemiczne i sprzęt typu: filtry biologiczne, systemy nawożące, lampy UV, ozonizatory, itd. powinny być tylko dodatkiem lub stanowić wyposażenie hodowli specjalistycznych, a nie niezbędnym do życia ryb elementem.
Aby osiągnąć nasz cel najważniejszym warunkiem jest mała ilość ryb w stosunku do wielkości zbiornika oraz masy odpowiednio oświetlonych roślin (tym m.in. charakteryzują się akwaria holenderskie). Dlatego jeśli ktoś pragnie hodować wiele ryb w niewielkim zbiorniku, lub chce zrezygnować z zieleni, jest zmuszony zaopatrzyć się w bardzo dobry filtr biologiczny (który musi najpierw dojrzeć) oraz napowietrzacz.
Panuje zasada, że im większy zbiornik tym lepsze warunki hodowli, ale najczęściej wystarcza przeznaczyć dla każdej 5-10 cm rybki kilkanaście, a najlepiej ponad 20l wody. Oczywiście wartość ta zależy od wielu czynników i musimy ją sami oszacować i zaplanować. Pamiętajmy, że im więcej stworzeń w naszym akwarium, tym częściej trzeba wykonywać różne czynności pielęgnacyjne. Najważniejsze z nich to:
- regularne zciąganie (wężykiem) z dna detrytusu i nie zjedzonego pokarmu i uzupełnianie tego ubytku świeżą, odstałą wodą,
- podmienianie części wody (zwykle 1/5 do 1/3) na odstałą i najlepiej napowietrzaną przez kilka dni, oraz doprowadzoną do odpowiedniej temperatury,
- kontrola zdrowia ryb i roślin, usuwanie osobników chorych i martwych,
- redukcja ilości rozmnażających się osobników,
- codzienna kontrola urządzeń technicznych,
- okresowe badania pH (osobno rano i wieczór), oraz twardości wody.
Jak często należy robić niektóre z nich należy ocenić samemu, lub poradzić się doświadczonego hodowcy, który zerknie na nasze akwarium.
< 1, 2, 3 >
|